ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM ÖĞRETİM BAŞLADI

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Vali Bilal Şentürk'ün katılımıyla gerçekleşti.

ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM ÖĞRETİM BAŞLADI
Tuncay ÇANKAYA
Tuncay ÇANKAYA
02 Ekim 2019 Çarşamba 10:30

 
Açılışa, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Belediye Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı, il protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Akademik Yıl açılış töreni müzik dinletisi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi tanıtım filminin gösterimi ile devam etti.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, burada yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını dileyerek,8 üstün başarılarla dolu bir yıl olması temennisinde bulundu.


 
Bilecik'in tarihi önemi, atmosferi ve tartışılmaz sembolik değeriyle milletin gönlünde ayrı bir yere sahip olduğunu, düne, bugüne ve yarına ait ne varsa şehrin ruhunda her daim bir arada yaşadığını ifade eden Bakan Dönmez, şöyle konuştu:
 
''Bu ruhu bizzat burada teneffüs etmek eğitim hayatınız boyunca sizler için ayrı bir tecrübe olacak. Bu şehrin, bu ülkenin, bu milletin yarınları sizlersiniz. Yarınları inşa edecek olan, Türkiye'yi 2023'e, 2051'e, 2071'e taşıyacak olan sizlersiniz. Pek çoğunuz için özellikle de yeni başlayanlar için üniversiteli olmak birey olmanın, bağımsız olmanın belki de ilk adımı. Fikri ve zihni dünyanızın olgunlaşması, değerlerinizin inşası ve inkişafında bu yılların, bu sıraların büyük önemi var.  Ancak birey olmak bencil olmak değildir. Makyavelist bir anlayışla her türlü ahlaki zafiyeti meşru görmek değildir. Birey olmak toplum içinde kendinize ayrıcalıklı bir yer edinmektir. Bunun yolu ise iyi bir eğitimden geçer. Bilgi ve birikimden geçer.''
 
Bakan Dönmez, tüm felsefi ve teknolojik algıların hızlı ve köklü değişime uğradığı bir dönemden geçildiğini belirterek, ''Bu dönüşüm öyle noktalara ulaştı ki dün gerçekleşebilen olgu ve olaylara bugün sadece çok kısa bir süre içerinde maruz kalıyoruz. Özellikle internetin yaygın kullanımıyla değişen iletişim, üretim ve tüketim alışkanlıklarıyla birlikte, yarın bugünden de hızlı olacak. Biz de Türkiye olarak, akan tarihi izleyen değil, katkı sağlayan hatta senaryoyu kaleme alanlardan olmak istiyoruz. İşte bu hedefi yerine getirecek olan akıl ve enerji sizlerde var. Size ilham verecek ve harekete geçirecek kaynak ise uzakta değil, Bilecik'te, Söğüt'te var. Şeyh Edebali'nin bir sözü vardır, 'Geçmişi bilmeyen geleceğe yön veremez.'' Geçmiş değerlerinden, medeniyet birikiminden feyz almayan, bundan nasiplenmeyen yönünü şaşırır, nereye gideceğini bilemez. Geçmişi iyi anlayıp geleceği ona göre şekillendireceğiz. Geçmişi iyi bileceğiz ama geçmişe takılıp kalmayacağız. İnançlı, karakterli, şahsiyet sahibi, özgüvenli, estetik ruha sahip, kültür ve medeniyetimizin gelişimi için gayret gösteren ve çağa yön veren bir gençlik olmalısınız. Artık tarih sahnesine çıkacak olan sizlersiniz.'' dedi.
 
Bakan Dönmez, sözlerini şöyle devam etti:
 
''Geçmişin ilhamını; geleceğin tasarımıyla, teknolojisiyle, hayal gücüyle inşa edeceğiz. Hayallerimizi sadece bu ülke için değil, bölgemiz için, dünya için kuracağız. Çünkü dünya artık kabuğuna sığmıyor. Küresel bir dünyada hayallerimiz de yeryüzü kadar geniş olmalı. Gelecek vizyonunuz bütün dünyayı kucaklamalı. Neden? Çünkü Türkiye büyüyor, genişliyor, her geçen gün dünyaya daha fazla entegre oluyor. Sadece Türkiye'deki meslektaşlarınızdan iyi olmanız yetmez. Bilgi, birikim ve tecrübenizi sadece Türkiye'deki olaylardan elde etmeniz yetmez. Dünyayı tanımak, zamanın ruhuna ayak uydurmak hatta zamanın ötesine geçmek zorundasınız. Kim ne derse desin biz sizlere, gençlerimize güveniyoruz. Ve sizlere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Siz de yüzümüzü kara çıkarmayacağınızdan eminim. Biz, insanımıza ve kabiliyetimize güveniyoruz. Yapmamız gereken tek şey, kapasitemizi ortaya çıkaracak altyapıyı kurmak. Bu anlayışla 2016'dan 2018'e kadar 268 öğrencimizi yurt dışına eğitime gönderdik. Bu yıl da inşallah 231 öğrencimizi daha yurt dışına burslu olarak göndereceğiz. Döndüklerinde nükleer enerji, bor teknolojileri, yenilenebilir enerji başta olmak üzere bakanlığımız bünyesinde görev alacak öğrencilerimize güvenimiz tam. Türkiye, muasır medeniyet seviyesinin üzerine siz genç kardeşlerimin omuzlarında yükselecek.''
 
Yenilenebilir enerji, nükleer, bor, enerji verimliliği, hidrokarbon gibi başlıca alanların yerlileştirilmesi için önemli mesafeler kat edildiğini anlatan Bakan Dönmez, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
''Amacımız enerji teknolojilerinde Türkiye’nin adının bir marka haline gelmesi, kalitesiyle bütün dünyada bilinmesi. Bunun için de sizlere, sizlerin merak tutkusuna, keşfetme arzunuza, yeninin ve yeniliğin peşinden koşma azminize ihtiyacımız var. En büyük gücümüz de kaynağımız da sizsiniz. Enerji teknolojilerinden bahsettim ama bu demek değildir ki enerji ve tabii kaynaklar alanı salt teknik, salt mühendislik alanıdır. Bizim çok iyi yetişmiş finansçılara, hukukçulara, iletişimcilere, uluslararası ilişkiler mezunlarına da ihtiyacımız var. Teknik olduğumuz kadar sosyal bilimler yönü de oldukça kuvvetli bir bakanlığız. Doğu Akdeniz'de bugün yaşananlara bakın mesela. Meselenin teknik boyutu kadar hukuki, diplomatik ve ekonomik boyutları da var. Doğu Akdeniz'de kararlığımızı, hakkımızı, hukukumuzu sizler savunacaksınız. Bugün 4 gemiyle ay yıldızlı bayrağımızı Doğu Akdeniz'in her bir karışında dalgalandırıyoruz. Milletimize müjdeli haberler vermek için ekiplerimiz gece gündüz büyük bir özveriyle çalışıyor. Yavuz önümüzdeki günlerde yeni lokasyonunda sondajına başlayacak. Oruç Reis'de Antalya’nın güneyinde kendi lokasyonundaki işin yüzde 30'luk kısmını tamamladı. Fatih'de şu an 4 bin metrenin altına indi. Yerin altına vurduğumuz her matkap Türkiye'nin aydınlık geleceğine attığımız imzadır. Bu imzanın altında 82 milyonun emeği, azmi ve inancı var.'' 
 
Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş da akademik yılın başarılarla dolu geçmesini, Bilecik ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dileyerek, şöyle konuştu:
 
''Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ailesi her geçen yıl büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bugün itibarıyla 596 akademik ve 427 idari olmak üzere toplam 1023 personel ile üniversitemiz şehrimize ve ülkemize hizmet vermektedir. Eğitim öğretim alanındaki başarımız bunlarla sınırlı değildir. Öğrencilerimiz ailemizin yeni fertleri olarak aramıza katılmışlardır. Onları hayata hazırlamanın yanında kişisel gelişimleri, sosyal faaliyetleri, vatan ve millet sevdası ile yoğrulmaları için çaba sarf etmenizi bekliyorum. Unutmayın ki yarınlar bugünün sonuçlarıdır. Dolayısıyla yarınlarınızın nasıl olmasını istiyorsanız, bugünü öyle şekillendirmelisiniz. Yeni akademik yılımızda sizlerden hem eğitim-öğretim hem de AR-GE çalışmalarında üstün gayret ve başarılar beklediğimi ifade etmek isterim.'' 
 
2019-2020 Akademik Yıl açılış töreni Bakan Dönmez, Vali Şentürk, Tuğgeneral Yalçınkaya, Belediye Başkan Yardımcısı Subaşı ve iş adamı Turgut Özen, bölümlere göre en yüksek puanları alarak üniversiteye yerleşen ve burs almaya hak kazanan öğrencilere başarı belgelerinin verilmesiyle sona erdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.