MİLLETVEKİLİ TÜZÜN, ZÜĞÜRT AĞA BENZETMESİ YAPTI

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, TBMM'de Bütçe hakkında kürsüden konuşma yaptı.

MİLLETVEKİLİ TÜZÜN, ZÜĞÜRT AĞA BENZETMESİ YAPTI
Tuncay ÇANKAYA
Tuncay ÇANKAYA
13 Aralık 2020 Pazar 13:50

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, TBMM'de Bütçe hakkında kürsüden konuşma yaptı.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, TBMM'deki bütçe konuşmasında "İçişleri Bakanı yok hükmündedir" dedi. Tüzün, bütçenin üzerinde vatandaşların "ahı olduğunu" ve bu nedenle ret oyu vereceklerini belirtirken  "Züğürt Ağa" benzetmesi yaparak "filmin sonunun geldiğini" söyledi. 

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, TBMM Genel Kurulu'nda İçişleri Bakanlığı bütçesi üzerine söz aldı. "İçişleri Bakanlığı bütçesi" üzerine değil, 'İçişleri bütçesi' üzerine söz aldığını belirten Milletvekili Tüzün, 7 Nisan 2020 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifa ettiğini, bu nedenle de yok hükmünde olduğunun altını çizerek, "Bu hükümle birlikte 7 Nisan 2020 tarihinde Sayın Soylu'nun yapmış olduğu açıklamanın bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. 'Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkmama kararının uygulanmasının sorumluluğu her yönüyle şahsıma aittir.' Sayın Bakan, yaptığınız bu açıklamanın ve attığınız bu imzanın arkasında neden durmuyorsunuz" diye sordu. 

"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ AHI VAR"

İstifanın ardından bakanlık yapacak başka kimsenin olup olmadığını soran Tüzün, şöyle konuştu: 

"Bu soruyu kendinize sorun değerli AKP milletvekilleri. Şimdi, yarattığınız bu kaostan ve kargaşadan dolayı virüse yakalanan vatandaşların sizin üzerinizde ahı var. Virüsü yakalanıp hasta olan ve hasta yatan vatandaşlarımızın sizin üzerinizde ahı var. Bu kargaşa ve kaostan dolayı hastanede yatıp iyileşemeyip vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarının akrabalarının sizin üzerinizde ahı var. Yetmez, yetmez! Sağlık çalışanlarının sizin üzerinizde ahı var; yetmez, doktorların sizin üzerinizde ahı var. Yetmez, hemen yanı başınızda oturan Sağlık Bakanının sizin üzerinizde ahı var." 

Tüzün özetle şunları söyledi: 

12 Nisan 2020 sonrası. 12 Nisan 2020 öncesinde de başta 15 Temmuz gazi ve şehitleri için toplanan yardımlar bu ailelere ödenmediği için şehit ve gazi yakınlarının sizin üzerinizde ahı var; yetmez, her seçim döneminde 'Polis memurlarına 3600 ek gösterge vereceğiz' deyip vermediğiniz için bütün Emniyet teşkilatının sizin üzerinizde ahı var. Yetmez, 'Jandarma teşkilatında bulunan sözleşmeli personele yani er ve erbaşlara kadro vereceğiz' dediniz, Jandarma teşkilatının sizin üzerinizde ahı var; yetmez, haklarında mahkeme kararı olmadığı için görevlerinden uzaklaştırılan, yakalanan belediye başkanlarının ve onları seçen vatandaşların sizin üzerinizde ahı var. Bu kadar ahlı bütçeye CHP olarak bizlerin de ret oyu vereceğimizi belirtmek isterim.

12 Aralık-18 Aralık arası; yerlilikten ve millilikten bahseden siyasi anlayış bunu hiç gündeme getirmiyor. Bakınız, bir hafızanızı tazeleyiniz: TÜRK TELEKOM'u Araplara sattınız, PETKİM'i Azerilere sattınız, ÇAYKUR'u Katarlılara sattınız, Petrol Ofisini Avusturyalılara sattınız, TEKEL'in sigara fabrikasını Amerikalılara sattınız, Telsim'i İngilizlere, Digitürk'ü Katarlılara, Avea'yı Lübnanlılara, Başak Sigortayı Fransızlara, İzmir Limanı'nı Çinlilere, Kuşadası Limanı'nı İsraillilere, son olarak da Borsa İstanbul'u Katarlılara sattınız. Şimdi, devletin bu kadar stratejik konumda olan kurum ve kuruluşlarını sattınız, geldiğiniz noktada TANSAŞ mağazaları adı altında tanzim satışı mağazaları altında ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin aracılığıyla bu memlekette domates, biber, patlıcan satıyorsunuz. Bu ayıp size yeter de artar

SİZİN SON BÜTÇENİZ: Evet, reislik, ağalık; Züğürt Ağa'lığa gerek yok. Ülkenin içinde bulunduğu bu ekonomik sorunlardan kurtulmanın gerekçeleri var. Şimdi, Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri size sataşıyorum, grubuma sataşıyorum: Bu bütçe, muhalefet partisi olarak sizin son bütçeniz, artık Türkiye'yi yöneteceğiz, Türkiye'yi birlikte yöneteceğiz, Türkiye'yi kucaklayacağız, birliği, barışı, istikrarı getireceğiz" diye tamamladı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.