BATI ANADOLU’NUN İLK YERLEŞİM YERİ BİLECİK

Bilecik Belediyesi katkılarıyla Bahçelievler Mahallesinde yapılan kazı çalışmalarında Bilecik’te yerleşmenin günümüzden 9100 sene önce kurulduğu ve böylelikle yerleşmenin Batı Anadolu’da bilinen en eski açık hava yerleşmesi olduğu, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) incelemeleri sonrasında onaylandı.

BATI ANADOLU’NUN İLK YERLEŞİM YERİ BİLECİK
10 Aralık 2022 Cumartesi 12:42

BATI ANADOLU’NUN İLK YERLEŞİM YERİNİN BİLECİK OLDUĞU TÜBİTAK TARAFINDAN ONAYLANDI

Bilecik Belediyesi katkılarıyla Bahçelievler Mahallesinde yapılan kazı çalışmalarında Bilecik’te yerleşmenin günümüzden 9100 sene önce kurulduğu ve böylelikle yerleşmenin Batı Anadolu’da bilinen en eski açık hava yerleşmesi olduğu, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) incelemeleri sonrasında onaylandı.

Bilecik Belediyesi’nden araştırmanın sonuçları hakkında yapılan açıklamaya göre, kazıların ardından Belediye ile TÜBİTAK arasında yapılan bir protokol kapsamında, arkeolojik buluntuların yaş tayini analizleri gerçekleştirildiği belirtildi.

Daha önce yapılan analizlerle beraber, karbon kalıntıları ve insan kemikleri üzerinde yapılan testler sonucunda 25 örnekten sonuç elde edildi. Bu sonuçlar aralık ayı başında, Q1 seviyesi olarak tanımlanan Avrupa’nın önde gelen bilim dergilerinden birisi olan Mediterranean Archaeology and Archaeometry (MAA) dergisinde yayınlandı.

YERLEŞİME DAİR KALINTILAR ELDE EDİLDİ

Bilecik Müzesi ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan tarafından geçtiğimiz yıl Bilecik Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda, yuvarlak planlı evlerin ortaya çıkarıldığı Bahçelievler yerleşmesinde insan ve hayvan kalıntılarına dair bulgular yanında insanların günlük hayatlarından kullandığı pek çok araç gereç de ele geçirilmişti.

8600 YIL ÖNCESİNE DAYANAN MÜZİK ALETİ BULUNDU

Avcılık yanında Batı Anadolu’da artık ilk defa tarım ve hayvancılık yapmayı bilen, seramik üreten, kemik, mermer, çakmak taşı ve volkanik bir cam olan obsidyenden çok çeşitli aletler üreten köy sakinlerinin araştırıldığı arkeolojik kazılarda bulunan en önemli objelerin başında ise nefesli bir çalgı geliyordu. TÜBİTAK tarafından yapılan analizlerle, kemikten yapılmış olan ve flüt/düdük olarak tanımlanan müzik aletinin tam 8600 sene önceye ait olduğu, böylelikle Anadolu’da bilinen ilk müzik aletlerinden birinin Bilecik Bahçelievler yerleşmesinde bulunduğu kesinleşmiş oldu.

1100 SENE AYNI YERDE YAŞAMIŞLAR

Günümüzden 9100 ile 8000 sene önce aynı alanı hiç terk etmeden yaşayan, kalabalık nüfuslu bir topluluğun Bahçelievler’deki yerleşmesini Batı Anadolu’daki ilk köy olarak tanımlamanın yanlış olmayacağını dile getiren, kazının bilimsel sorumlusu Erkan Fidan, ‘’Kazıların tamamlanmasının ardından yayın çalışmalarının başladığını, nihai hedeflerinin tüm bilgileri bir kitap altında toplayarak, Bilecik’in ilk ev sahiplerini dünyaya tanıtmak olduğunu’’ söyledi.

DNA SONUÇLARI BEKLENİYOR

Kazılarda bulunan iskeletleri inceleyen Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Yılmaz Selim Erdal’ın ODTÜ ile ortak gerçekleştirdiği insan kemikleri üzerindeki DNA çalışmalarının ise önümüzdeki yıl çıkması bekleniyor. Böylelikle Bahçelievler’de yaşayan toplumun kökeni anlaşılabilecek.

SONUÇLAR BİLECİK’TE TARTIŞILACAK

Aralık ayı ortasında, Bilecik Belediyesi tarafından organize edilecek olan arkeoloji çalıştayında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden gelecek olan 15 bilim insanı, Doç. Dr. Erkan Fidan ile birlikte Bahçelievler kazılarındaki sonuçları ve yerleşmenin Anadolu için önemini tartışacaklar. Çalıştay ile ilgili olarak ayrıca açıklama yapılacağı belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.