19 YILDA BİLECİK'E 11 BARAJ YAPILDI

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız: “Bilecik’te Son 19 yılda 11 Baraj İnşa Ettik.”

19 YILDA BİLECİK'E 11 BARAJ YAPILDI
05 Mart 2022 Cumartesi 11:01

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız: “Bilecik’te Son 19 yılda 11 Baraj İnşa Ettik.”

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.
 
Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.
 
Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.
Bilecik ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunanDSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “ Bilecik’imize son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Bilecik’in mümbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.” dedi.
Bilecik’e yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yıldaBilecik’einşa edilen25 sulama tesisi ile 109 bin 280 dekar, kısmi olarak 8 bin 090 dekar arazi olmak üzere toplam 117 bin 370 dekar zirai arazi sulamaya açıldı.Böylece Bilecik’te topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 126Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.
33 Bin 560 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…
Bilecik’imiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 5 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 5 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 33 bin 560 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Bilecik zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.


Bilecik’imize 11 Baraj Kazandırdık
Marmara’nın ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Bilecik’imizde ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente69 adet Tesis ile803 milyon 974 bin 237 TLyatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Bilecik’te son 19 yılda 11baraj inşa ettik.
İnşaatı Devam Eden 6 Baraj ile Bilecikli Çiftçimiz Kalkınacak
Diğer taraftan Bilecikli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Bilecik’in su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda6barajın yapım çalışmaları devam etmektedir.
Bilecik’e Memba Kalitesinde İçmesuyu
Diğer taraftan 2 adetiçmesuyu tesisini 2025 yılı sonuna kadar tamamlayarak, toplamda 154 Bin 99 kişi için yılda 3,40 Milyon m³içmesuyu temin edilecektir.
Bilecik’te Taşkın Riskini Azaltıyoruz
Yıldız; “Ayrıca; Bilecik İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 30 adet taşkın koruma tesisi ile 43yerleşim yeri ve 1.230dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 6 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.
Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli
Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Bilecik’te1 adet iş tamamlanarak toplam 32 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılacaktır. Bilecik ilinde 1 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanacaktır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.
Bilecik’in Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor 
Bilecik’te son 19 yılda kurulu gücü 34,16 MW olan 3 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 173,84 milyon KWh enerji üretimi sağlıyoruz. ’dedi.
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.