SEVGİ VE HOŞGÖRÜNÜN SEMBOLÜ “ÖĞRETMENLERİMİZ”


Muzaffer Tekelioğlu

Muzaffer Tekelioğlu

30 Haziran 2012, 18:21

 Öğretmenlerimizin mayasını teşkil eden en büyük güç SEVGİ… Sevgi, hoşgörüyü doğurur. Hoşgörüsüz, katı ve önyargılı insan, “insan sevgisinden mahrum” demektir.
            Hoşgörü eğitimi, her şeyi hoş görmek değil; “hoş” olanı hoş görmek demektir. En hoş olan ise, insanların birbirini sevmesi ve hoş görmesidir.

Öğretmenin anlayışlı, hoşgörülü ve esnek olması, asla başıboş ve disiplinsiz olduğu anlamına gelmez. Tam tersi, hoşgörülü öğretmen disiplini, çalışmayı ve hayata bakışı “anlayış ve hoşgörü” üzerine şekillendiren kişi demektir.
Katı, sert ve hoşgörüsüz tavırlar, sınıfta geçici bir disiplin ve düzen oluşturabilir. Ama öğrencinin psikolojik dünyasını olumsuz etkiler. Bu ortamda yetişen öğrenci anlayışsız, sevgisiz, önyargılı, katı bir davranış kazanır.
Sevginin en büyük bir güç olduğu, zaman ilerleyince daha iyi anlaşılmaktadır. Para, mal, kuvvet ve otorite insanları mutlu etmeye yetmemiştir. Daha çok insanları bireyselleştirmiş, ayırmış, çok zaman da düşman etmiştir.
İnsanları birbirine bağlayan, dayanışma ve yardımlaşmayı arttıran, paylaşma ve birlikte yaşamayı öğreten güç; sevgidir.
Okullarda bilim ve teknoloji öğretimine ne kadar önem veriliyorsa, sevgiye de o kadar önem verilmelidir. Bilim ve teknoloji, sevgisiz bir işe yaramıyor, bu görülmüştür. Birbirinden kopan insanları bilim ve teknoloji değil, sevgi kurtarıyor.
Öğretmen sınıfta acısı, sıkıntısı, korkusu olan öğrenciyle onun acısını, sıkıntısını, korkusunu gidermek için konuşmalıdır. Bunları gidermeye çabalamalıdır. Sorunun nedenlerini belirleyip, onları ortadan kaldırmaya çalışmakla bu işi başarabilir. Bu süreçte onu sabırla dinleyip, yol göstermelidir. Bu sorunlar okuldan kaynaklanıyorsa, ilgili öğretmenlerle konuşarak; aileden ise, babası ve annesiyle görüşerek; arkadaşlarıyla ilgiliyse ona yol göstererek bu sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Öğretmen hiçbir zaman öğrencinin acısını, korkusunu, sıkıntısını alaya almamalıdır.
Sonuç olarak diyebiliriz ki; öğretmenlerimizin elindeki en büyük silahı sevgidir. Sevgiden mahrum olan kişiler öğretmenlik görevini yürütemezler. Öğrencilerin başarısı, mutluluğu ve öğretmenlerine olan bağlılığı sevginin eseridir. 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.