BİLECİK'E 18 YILDA 11 BARAJ YAPILDI

DSİ'den yapılan açıklamada 18 yılda 11 baraj yapıldığını ve belirterek şunları aktarıldı; Son 18 yılda Bilecik ilinde inşa edilen 24 sulama tesisi ile 108 Bin 610 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Bilecik topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 116 Milyon 468 Bin 488 TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

BİLECİK'E 18 YILDA 11 BARAJ YAPILDI
Tuncay ÇANKAYA
Tuncay ÇANKAYA
12 Ocak 2021 Salı 12:08

DSİ SON 18 YILDA
BİLECİK’TE 11 BARAJ YAPTI


Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bilecik’e yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.

Bilecik’in Mümbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…
Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yıldaBilecik ilinde inşa edilen24 sulama tesisi ile 108 Bin 610dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Bilecik topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 116 Milyon468 Bin 488TL ilave zirai gelir artışı sağladık.
33 Bin 640 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…
Bilecik’imiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 6adet sulama inşaatı devam ediyor.İnşaatıdevam eden 6adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 33 Bin 640dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Bilecik zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’dedi.

Bilecik’imize 11 Baraj Kazandırdık.
Marmara’nın ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Bilecik’imizde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente65 adet Tesis ile695 Milyon 892 Bin 965TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Bilecik’te son 18 yılda11baraj inşa ettik.
İnşaatı Devam Eden 6 Baraj ile 41 Bin 320 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.
Diğer taraftan Bilecikli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Bilecik’in su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 6 barajın yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Bilecik’e Memba Kalitesinde İçmesuyu
Genel Müdür YILDIZ, Diğer taraftan 2 adetiçmesuyu tesisini 2022yılı sonuna kadar tamamlayarak, toplamda 154 Bin 99kişi için yılda 3,39 Milyon m³içmesuyu temin edilecektir.
Bilecik’te Taşkın Riskini Azaltıyoruz
Ayrıca; Bilecik İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 27 adet taşkın koruma tesisi ile 40yerleşim yeri ve Bin 230 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 8 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.