DSİ, 20 YILDA 75 TESİSİ HAYATA GEÇİRDİ

DSİ Genel Müdürü son 20 yıldaki Bilecik yatırımlarını açıkladı: “Bilecik’te1 Milyar 317 Milyon TL değerinde 75 Tesis inşa ettik. Bilecikliler için çalışmaya devam edeceğiz.”

DSİ, 20 YILDA 75 TESİSİ HAYATA GEÇİRDİ
25 Ocak 2023 Çarşamba 15:52

DSİ,SON 20 YILDA BİLECİK İLİMİZDE 75 TESİSİ HAYATA GEÇİRDİ


DSİ Genel Müdürü son 20 yıldaki Bilecik yatırımlarını açıkladı: “Bilecik’te1 Milyar 317 Milyon TL değerinde 75 Tesis inşa ettik. Bilecikliler için çalışmaya devam edeceğiz.”
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla Ülkemizin dört bir yanında milletimizin refah düzeyini artıran yatırımları hayata geçiriyor.
Değeri her geçen gün artan “su” DSİ eliyle başta sağlıklı içmesuyu olmak üzere, tarım, enerji, hizmet ve çevre gibi farklı sektörlerde değerlendiriliyor. “Su’da Sıfır İsraf” hedefiyle çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına da imkan sağlıyor.
DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, son yıllarda DSİ marifetiyle hizmete açılan tesislerin yanı sıra plan ve proje aşamasındaki yatırımlar hakkında da açıklamalarda bulundu; “1954 yılından bugüne, Ülkemizin kalkınması için inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu; başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere, hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede değerlendiren DSİ, son 20 yılda toplam 477 milyar liralık yatırım yaparak 9.585 tesisi hizmete açmış ve aziz milletimizin gönlünde yer edinmiştir.” dedi.
DSİ Son 20 Yılda 716 Baraj İnşa Etti
DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Son 20 yılda yaklaşık 477 Milyar Liralık yatırım yaptık. Bu kapsamda son 20 yılda; 716 baraj, 481 gölet ve bent, 101 yeraltı depolama tesisi, 1.633 sulama tesisi, 318 toplulaştırma projesi, 326 içme suyu ve atıksu tesisi, 615 HES ve 5.395 taşkın koruma tesisi olmak üzere toplam 9.585 adet tesisi hizmete aldık.” ifadelerini kullandı.
Bilecik İçin Hizmet Ürettik, 116 Bin 850 Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk
Bilecik’e yapmış oldukları DSİ yatırımlarının ayrıntılarına da değinen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA,“Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 20 yıldaBilecik’teinşa edilen27sulama tesisi ile toplam 116 Bin 850 dekar tarımsalaraziyi sulamaya açtık.” dedi.
Bilecik’imize13 barajKazandırdık
Marmara Bölgesinin ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Bilecik’imizde ziraatın daha da gelişmesi için son 20 yılda;75 adet Tesis ile1 Milyar 317 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Bilecik’te son 20 yılda 13 barajinşa ettik ve böylece 44 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

4Barajda İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor 
Bilecikliçiftçilerin kendilerine sunulan sulama imkanlarını büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Bilecik’in su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda4barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 36bin 870 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.
Bilecik’e Memba Kalitesinde İçmesuyu İçin Çalışıyoruz
Diğer taraftan 2 adet içmesuyu tesisini 2025yılı sonuna kadar tamamlayarak, toplamda 154 Bin 99 kişi için yılda 3,40 Milyon m³ içmesuyu temin edilecektir.
Taşkın Riskini Azaltıyor, Vatandaşlarımızın Can ve Mal Emniyetini Güvence Altına Alıyoruz
Ayrıca; Bilecik’tetaşkın riskini azaltmak için son 20 yılda tamamlanan32adet taşkın koruma tesisi ile 45 adetyerleşim yeri ve 1.230dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri iletaşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini güvence altına alıyoruz.” dedi.
Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Kıymetli
Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Bilecik’te 2 adet iş tamamlanarak 112 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılacaktır. Bilecik ilinde 6 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanacaktır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.
Suyun Gücünü Enerjiye Dönüştürüyor, Bileciklilerin Hizmetine Sunuyoruz
Bilecik’te son 20 yılda 3 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisinin işletmeye alınmasıyla yıllık 173,84 Milyon KWhenerji üretiminin sağlandığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Kurulu gücü 34,16 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimizeyalnızca enerji alanında yıllık 195 Milyon TL katkı sunuyoruz.
31 Aralık 2022 tarihi itibariyle yaklaşık 58 bin hanenin enerji ihtiyacını Bilecik’te kurulu olan HES’lerle karşılıyoruz. Suyun gücünü enerjiye dönüştürecek ve Ülkemizin enerjisine enerji katmaya devam edeceğiz.
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Bilecikliler için çalışmaya ve Bilecik’i su yapıları ile donatmaya devam edeceğiz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.